مهندسی مدیریت پروژه

مهندسی مدیریت پروژه یا Project Management Engineering در واقع یک رشته با ماهیت ایجاد یکپارچگی میان مهندسی و مدیریت در سطح وسیع و پروژه های کلان عمرانی و صنعتی می باشد . یک مهندس مدیریت پروژه با تمامی قوانین حاکم بر پروژه های مختلف ، نحوه مدیریت علمی و صحیح آنها ، نحوه برنامه ریزی ، نحوه کنترل در زمینه های اقتصادی ، نیروی انسانی ، کیفیت و ….. آشنا می باشد و توانایی افزایش  اثر بخشی در یک پروژه را به درستی کسب کرده است . این رشته تلفیق علم هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت های آماده سازی نظارت و اجرای پروژه به ویژه پروژه های عمرانی و صنعتی طرح ریزی شده است .

ویژگی اصلی تخصص مهندسی مدیریت پروژه ماهیت بین رشته ای آن است.این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی عمران مهندسی صنایع و رشته مدیریت می باشد.

پیشتر از این بازنگری در رشته های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتمایی بازار کار و تحولات علمی در ماده ی ۴۹ برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتمایی جای داده شد و توسعه علوم میان رشته ای در دستور کار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به عنوان یک ضرورت مطرح گردید. دانشگاه پیام نور نیز به عنوان یک نهاد علمی آموزشی توجه خود را به این معطوف ساخت و رشته مهندسی مدیریت پروژه را به عنوان یک تخصص بین رشته ای با کاربری بالا در رفع نیازهای اجرایی – مدیریتی پروژه های عمرانی کشور طرح ریزی نمود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان